Wentylatory i urządzenia
Jak wybrać wentylator łazienkowy?
Jak wybrać wentylator łazienkowy?
Urządzenia tego typu są bardzo popularne, ponieważ skutecznie rozwiązują wiele problemów związanych z wymianą powietrza w naszych domach. Odpowiednio dobrany wentylator łazienkowy pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, przyspiesza schnięcie wypranej odzieży czy ręczników a także zapobiega irytującemu zaparowywaniu luster.
Aby jednak zakupione urządzenie spełniało swoje przeznaczenie, należy je umiejętnie dobrać - nie tylko do kubatury pomieszczenia, ale i do indywidualnych preferencji. W tym artykule powiemy Ci, na co zawsze warto zwrócić uwagę wybierając wentylator łazienkowy.
Podstawowa kwestia: wydajność.
Wydajność urządzenia jest proporcjonalna do średnicy kanału, do którego jest ono przyłączone. Wentylator łazienkowy oferowany jest zazwyczaj do otworów wylotowych o średnicy 100, 125 i 150 mm. Pierwsze sprawdzą się jedynie w najmniejszych pomieszczeniach (maksymalnie do 8 m2), te dla kanałów 125 mm zapewniają już wydatek na poziomie ok. 130-180 m3/h, więc można je zamontować przy powierzchni nieprzekraczającej 18 m2, ostatnie wykorzystywane są natomiast w większych pomieszczeniach.
Najważniejsze jest jednak, aby postawić na wentylator łazienkowy o wydajności co najmniej 3 razy większej od kubatury pomieszczenia (powierzchnia x wysokość).
Cicha praca i bezpieczeństwo.
Nikt nie lubi, gdy relaks zakłóca mu zbyt głośne buczenie urządzeń. Dlatego zalecamy zwrócić uwagę na poziom ciśnienia akustycznego db(A) podany przez producenta wentylatora łazienkowego. O cichej pracy możemy mówić, jeżeli wartość ta będzie niższa niż 30 db.
Warto również upewnić się, że model, który zamierzamy kupić jest dobrze zabezpieczony przed wilgocią – standardowo zalecany stopień ochrony to IPX4.
Jakie funkcje powinien posiadać wentylator do łazienki?
Producenci proponują urządzenia z różnymi funkcjami dodatkowymi, które mają na celu usprawnienie procesów wymiany powietrza ale i również wygodę użytkowników. Popularnym rozwiązaniem są przede wszystkim urządzenia zintegrowane z włącznikiem światła.
Istnieje również wiele opcji wyposażenia, których działanie oparte jest na wyłączniku czasowym – wentylator łazienkowy może automatycznie wyłączyć się po zadanym czasie (T – timer); uruchomi się automatycznie, gdy poziom wilgotności przekroczy ustawioną przez nas wartość graniczną i będzie pracować przez określony czas już po wyłączeniu światła (H – higrostat + timer); uruchomi się po wykryciu ruchu i wyłączy po czasie ustawionym po ustaniu ruchu (R – czujnik ruchu + timer).
Oprócz tego, warto też zwrócić uwagę sposób montażu produktów - jeżeli chcemy zamontować wentylator łazienkowy w dowolnej pozycji (włączając sufit), musi być wyposażony w łożyska kulkowe, które mają dodatkowo wydłużony czas bezawaryjnej pracy.
Mamy nadzieję, że zaawansowane technologicznie, ciche i wydajne wentylatory łazienkowe marki Awenta spełnią wszystkie Państwa oczekiwania. Zapraszamy do zapoznania się ze specyfikacją poszczególnych modeli na naszej stronie.